Må man søke godkjenning for å sette opp et telt?

I utgangspunktet er svaret på dette nei. Ettersom telt er en midlertidig bygning. Spørsmålet blir når et telt blir en permanent bygning.

Som hovedregel sier loven at midlertidige som skal stå mindre enn 2 måneder, kun skal varsles i brevform til kommunen og at man ikke behøver å vente på kommunens samtykke.

Byggeplasser har andre regler
Telt brukt på byggeplass har andre regler, her sier loven at plassering av bygninger, på eller i direkte tilknytning til bygge- og anleggstomt er er unntatt fra søknadsplikt og samtykke (forutsatt at tiltaket ikke plasseres slik at det hindrer allmenn ferdsel eller friluftsliv eller på annen måte fører til urimelig ulempe for omgivelsene).
Byggeplasstelt, arbeidstelt og lagertelt

Inntil 2 måneder.
Anses som tiltak som kun skal varsles i brevform til kommunen. Alle midlertidige eller transportable byggverk som skal stå mindre enn 2 måneder (tivoli, sirkus, markeds og utstillinger). Behøver ikke vente på kommunens samtykke.

Mer enn 2 måneder, mindre enn 2 år.
Behandles som søknad om tiltak uten ansvarsrett etter plan- og bygningslovens §20-2.

Mer enn 2 år
Midlertidigekonstruksjoner eller anlegg kan ikke plasseres for lenger tid enn 2 år. Konstruksjoner eller anlegg som skal stå lengere enn 2 år, anses som permanente, og er søknadspliktig etter PBL § 20-1.

På byggeplass. Tiltak som er unntatt fra søknadsplikt og samtykke .
Plassering av bygninger, konstruksjoner eller anlegg på eller i direkte tilknytning til bygge- og anleggstomt, er unntatt fra søknadsplikt og samtykke. (forutsatt at tiltaket ikke plasseres slik at det hindrer allmenn ferdsel eller friluftsliv eller på annen måte fører til urimelig ulempe for omgivelsene).

Kriterier/vilkår
Midlertidige bygninger må ikke plasseres slik at de hindrer allmenn ferdsel eller friluftsliv eller på annen måte fører til vesentlige ulemper for omgivelsene, jf. pbl §30-5.

En hall kan ikke kalles et telt.
Innholdet i denne bloggen omhandler telt. LuftDesignFabrikken selger oppblåsbare telt. Disse må ikke forveksles med haller, selv om hallene er laget i plast. Er du usikker på om din leverandør selger en hall eller et telt. Spør leverandøren.
Er det en hall, refererer vi til plan og bygningsetaten i Bærum kommune som sier følgende.
«NB! Haller av duk eller folie betraktes som bygning og kan ikke settes opp uten søknad og tillatelse».

Kilder til dette blogg innlegget:
Plan ogbygningsetaten i Bærum kommune.

Anbefalte kilder til mer informasjon
Plan- ogbygningsloven
Plan ogbyggningsetaten i din kommune
Direktoratet for byggkvalitet